Динамична таблица |
1. Помощни колонки. Цялата магия се състои в добавянето на две допълнителни помощни колонки. Тези колонки може да бъдат на произволно място и спокойно може да ги скрием да не се виждат от потребителя. Тези колонки ще използваме за колонка G и за диаграмата. В примера ще използвам като помощни клетки клетките от H3 до H13 за първата година и клетките от I3 до I13 за втората година.
Помощни колони |
- В клетката H3 въвеждаме "=B1" в клетката I3 "=C1". Така си осигуряваме динамичност на заглавията на двете колонки.
- В клетката H4 въвеждаме :
=INDEX($B$4:$F$13,ROW(A1),MATCH($B$1,$B$3:$F$3,0))
- В клетката I4 въвеждаме:
Тук отново се използва "трикът" с променлив брояч вътре във формулата (Row(A1)).Той осигурява извличането на първи, втори, трети и т.н. ред от областта. Match частта осигурява номера на колоната в зависимост от стойността на B1 (C1). Дано вече сте усвоили тези два трика:)
Размножете формулите надолу и имаме две колонки които си променят съдържанието при промяна на B1 и C1!
2. Оформяне на таблицата. Тук трябва да отбележа само няколко неща.
- По потребителски ориентирано е да контролирате въвеждането на данни в B1 и C1. За целта изберете двете клетки. Изпълнете командата Data/Data Validation. И изберете контролиране от списък избирайки зоната B3:F3 в полето Source. Това ще позволи ако се сменят годините да не пипате нищо в областта за контрол.
Контрол на зоната за избор |
- В клетката G3 въведете следната формула:
Така имаме динамично заглавие.
- В клетка G4 въведете формулата: =H4/I4 . Размножете и оформете като процент.
3. Оформяне на диаграмата. Тук няма нищо специално. Трябва използвате данните от колонки H и I за данни за сериите. Тук няма магия и няма да ви обяснявам как се прави диаграма за да не ви обидя;) Просто използвайте данните от I и H!! Все пак блога е за трикове...;)
Данни за диаграмата |
Създаване на динамично заглавие на диаграмата |
Няма коментари:
Публикуване на коментар