сряда, 29 юни 2011 г.

#39 Функците Small и Large без дублирани стойности

Описанието на функцията Small е дадено в помощната информация на Excel (може да използвате този адрес http://office.microsoft.com/bg-bg/excel-help/HP010062539.aspx).
За съжаление в информацията не е посочен един малък подводен камък, който  може да ви доведе до главоболие в определени случаи. Става дума за това, че функцията брои стойностите не отчитайки дублиращите стойности за всяка позиция. Ето пример:
Данни за Small
Ако въведем формулата: =SMALL(A1:A10;1) ще видим стойността на най-малката стойност (в случая 1).  Ако въведем формулата =SMALL(A1:A10;2), с тайната надежда да видим ВТОРАТА по големина стойност, ни очаква разочарование. Функцията ще върне пак 1!! Това произтича от факта, че в списъка има две единици. Чак когато зададем =SMALL(A1:A10;3) ще получим това което искаме :(

Този "проблем" се решава със следната помощна табличка:

Намиране на N-тата по големина стойност



Стъпка 1: В колонка C се намират числа от 1 до N.Може с AutoFill или формулата =Row(A1) или =Row()-1 и т.н. ( всеки си има стил и различен подход, и както и да ги въведете (дори и на ръка) никой няма да ви разстреля):):):)
Стъпка 2: В клетката D2 въведете  =SMALL($A$1:$A$10;1). Намира първата най-малка стойност. Тук няма интрига;)  
Стъпка 3: В клетка D3 въведете =SMALL($A$1:$A$10;COUNTIF($A$1:$A$10;"<="&D2)+1)
Размножете формулата като я "дръпнете" надолу. И готовото:) Ако искате да не дава грешка #Num просто я "пакетирайте" с IFError за което си има отделна тема;) 
Няколко думи за "магията". За да се намери N-тото по големина число, трябва да е намери колко е броя на N-1 по големина числа преди него! Примерно за да се намери второто по големина число трябва да се намери колко са преди него (в случая колко единици имаме)! След което към намерената бройка да се добави единица и да се намери чрез Small съответната стойност (в нашия случай 3-тото по големина число). За намирането на третото по големина числа броим колко са преди него като бройка (в нашия случай колко са числата по-малки от 2) В нашия случай намираме броя  на единиците и двойките!. Понеже имаме само една двойка сумата е 3! Т.е. със Small трябва да намерим четвъртата(!) по големина стойност.... И т.н. (опитайте се да проиграете и за останалите числа).
За по-лесното използване на тази таблица, я именуваме (примерно SmallBD).След което може да използваме "прост" Vlookup:):)

Именуване на таблицата
Пример: Да се намери петата по големина стойност: =VLOOKUP(5;SmallBD;2;FALSE). Сменяте само червената цифричка и сте готови:):)

Забележка: По някога може създаването на междинна таблица да не е възможно (въпреки че в случая го препоръчвам горещо) и се налага да се сглоби цялата формула в една клетка. В този случай формулата става доста дълга (и доста объркваща за начинаещи)! Аз ще дам само как се намира втората по големина стойност:
=SMALL($A$1:$A$10;COUNTIF($A$1:$A$10;"<=" & SMALL($A$1:$A$10;1))+1).
За по-големи стойности се въоръжете с търпение и здрави нерви и "сглобявайте":):) Но както споменах това го препоръчвам за майсторите които са разбрали предишните обяснения!

Успех:)
П.П. Всичко казано за функцията Small важи и за функцията Large!

Няма коментари:

Публикуване на коментар